Twarz

10 BŁĘDÓW PIELĘGNACYJNYCH, KTÓRYCH NIE POWINNIŚMY POPEŁNIAĆ

Pielęgnacja twarzy każdego z nas wygląda inaczej. Poświęcamy na nią różną ilość czasu, używamy różnych kosmetyków. Chcemy, aby nasza skóra była odpowiednio nawilżona, gładka i promienna. Co, jeśli nasze kroki pielęgnacyjne nie przynoszą oczekiwanych efektów? Sprawdź jakich błędów pielęgnacyjnych unikać, aby znacząco poprawić kondycję skóry i zapewnić jej nieskazitelny wygląd.

  1. Brak demakijażu przed snem

Jeśli chodzi o błędy pielęgnacyjne ten chyba jest największym. Demakijaż jest pierwszym etapem oczyszczania twarzy i przygotowuje ją do dalszej pielęgnacji. Spanie w makijażu ma fatalny wpływ na kondycję naszej skóry. W nocy, aby skóra się zregenerowała potrzebuje tlenu, a niezmyty makijaż skutecznie blokuje jego dopływ. Ponadto pozostawione na twarzy kosmetyki są siedliskiem bakterii, co przyczynia się do powstawania zaskórników i niedoskonałości. Dlatego nigdy nie powinno się rezygnować z demakijażu, nawet jeśli jest się bardzo zmęczonym i jedyne o czym się marzy to odpoczynek.   

2. Nie zmywanie płynu micelarnego

Bardzo często powtarzany błąd. Płyny micelarne są kosmetykiem, który często wykorzystujemy do demakijażu. Zawierają w sobie micele, które przyciągają do swojego wnętrza wszelkie zanieczyszczenia ze skóry. Po użyciu płynu micelarnego należy te zanieczyszczenia wraz z płynem zmyć ze skóry wodą. 

3. Niedokładne oczyszczanie skóry

Oczyszczanie twarzy często kończymy na demakijażu, co jest błędem. Demakijaż to dopiero jeden z pierwszych etapów oczyszczania twarzy. Więcej na temat oczyszczania twarzy pisałam tutaj.

4. Pomijanie etapu tonizacji

Używając kosmetyków do oczyszczania twarzy (np. żeli, pianek, olejków czy płynów micelarnych) podwyższamy poziom pH naszej skóry. Aby przywrócić jego właściwy poziom należy przemyć skórę tonikiem lub hydrolatem. Tego typu kosmetyków używamy codziennie rano i wieczorem po oczyszczeniu skóry, a przed nałożeniem pielęgnacji. 

5.  Zbyt częste/ rzadkie stosowanie peelingów

Złuszczanie jest ważnym etapem w pielęgnacji skóry. Peelingi pomagają pozbyć się martwego naskórka, wspierają odnowę komórek skóry, poprawiają jej wygląd i koloryt, skóra staje się gładka, wygląda młodziej i zdrowiej. Niestety zbyt częste wykonywanie peelingu lub jego brak, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Częstotliwość złuszczania dostosowujemy do stanu naszej skóry, ale najczęściej jest to maksymalnie dwa razy w tygodniu. Najlepiej peelingować skórę wieczorem, ponieważ to właśnie w nocy nasza skóra się regeneruje, tworząc nowe komórki.   

6.  Nieużywanie kosmetyków z SPF na codzień 

Jest to nagminny błąd popełniany przez wielu z nas. O ile oczywistym jest dla nas stosowanie kremu z filtrem w lecie na plaży, tak zimą w pochmurny dzień, wielu z nas nawet nie przychodzi do głowy, aby go użyć. Promienie słoneczne przyczyniają się do powstawania zmarszczek, przebarwień, przyśpieszają proces starzenia się skóry a także mogą zwiększyć ryzyko raka skóry. Dlatego tak ważne jest, aby stosować kremy z filtrami SPF przez cały rok, nie tylko latem.

7.  Zapominanie o pielęgnacji szyi  dekoltu

Bardzo często zdarza się, że w codziennej pielęgnacji pomijamy szyję i dekolt. Skóra w tych obszarach jest bardzo delikatna i cienka, podatna na starzenie się. Z tego względu wymaga ona szczególnej pielęgnacji. Nakładając krem na twarz pamiętajmy, aby aplikować go również na szyję i dekolt. 

8.  Wyciskanie niedoskonałości

Większość z nas wie, że nie powinniśmy tego robić, a jednak, nie potrafimy się powstrzymać. Wyciskanie pryszczy może nam przysporzyć więcej problemów, aniżeli miałoby nam pomóc. Próbując w ten sposób pozbyć się krostki bardzo często wciskamy ją głębiej w skórę, co skutkuje nawracaniem w tym miejscu niedoskonałości czy tworzeniem się podskórnych grudek. Wyciskając pryszcz często robimy to brudnymi dłońmi, tym samym roznosząc bakterie po twarzy i narażając się na wystąpienie jeszcze większej ilości niedoskonałości. Dodatkowo możemy doprowadzić do powstania ran oraz blizn.

9. Dotykanie twarzy brudnymi dłońmi

W ciągu dnia dotykamy wiele zanieczyszczonych przedmiotów: telefon, klucze, pieniądze, klamka od drzwi. Przez to do naszych dłoni przedostaje się bardzo dużo bakterii, niewidocznych gołym okiem. Dotykając dłońmi twarzy przenosimy na nią te bakterie, co może powodować powstawanie niedoskonałości. Warto tutaj przypomnieć o regularnym dezynfekowaniu telefonu, który również dotykamy dłońmi a potem przykładamy do twarzy. 

10. Używanie tego samego ręcznika do twarzy co do ciała

Jest to bardzo często spotykany błąd, przez co nawet dokładna pielęgnacja może nie przynosić oczekiwanych efektów. Ważne jest zarówno posiadanie osobnego ręcznika do twarzy oraz do ciała, jak również częsta jego wymiana. Ręcznik do ciała używamy przez kilka dni, a w tym czasie zbiera się na nim złuszczony martwy naskórek. Ponadto jest to wylęgarnia bakterii i grzybów, gromadzą się na nim cząsteczki wydzielin ciała i moczu. Używając takiego ręcznika to wszystko wcieramy w skórę twarzy, co przyczynia się do powstawania niedoskonałości. Dlatego tak istotne jest posiadanie osobnego ręcznika do twarzy i jego częsta wymiana.

Tych kilka prostych zasad może znacząco wpłynąć na poprawę wyglądu naszej skóry, dlatego warto o nich pamiętać podczas codziennej pielęgnacji. Warto również dbać o naszą dietę i styl życia. Stresujący tryb życia, mała ilość snu, palenie papierosów, zła dieta, niska aktywność fizyczna, picie niewystarczającej ilości wody  – to wszystko ma ogromny wpływ na wygląd i kondycję naszej skóry. Praca nie tylko nad pielęgnacją, ale również właściwymi nawykami zaprocentuje w przyszłości i dłużej będziemy mogli się cieszyć piękną, młodą i promienną skórą.