Twarz

Tonik czy hydrolat?

Przywrócenie odpowiedniego pH skórze jest ważnym elementem codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Obecnie hydrolaty cieszą się coraz większą popularnością i coraz częściej zastępują nam tonik. Czym są toniki i hydrolaty, jakie są ich podobieństwa oraz różnice? Zapraszam do czytania! 🙂

 

CZYM JEST HYDROLAT?

Hydrolaty są produktami w 100% naturalnymi, uzyskanymi w procesie destylacji parą wodną liści, kwiatów bądź całych roślin podczas którego pozyskuje się olejki eteryczne. Hydrolatem jest zatem to, co pozostaje po oddzieleniu olejku od wody destylowanej, czyli śladowe stężenie olejku eterycznego (do 1%) oraz części składowe roślin. 

Kiedyś hydrolaty traktowane były jako produkt bezużyteczny, dziś pełnią ważną rolę w codziennej pielęgnacji jako tonik do twarzy lub składnik kosmetyków (np. wzbogacając kremy). Hydrolaty, dzięki swojemu uniwersalnemu zastosowaniu, mogą służyć również do pielęgnacji ciała oraz włosów ( np. jako mgiełka).

 

CZYM JEST TONIK DO TWARZY?

Większość z nas miała, lub nadal ma w swojej kosmetyczce buteleczkę z tonikiem, a jednak ciężko nam określić czym on właściwie jest. Tonik to płynny kosmetyk przygotowany na bazie wody, zawierający różne składniki, których zadaniem jest wspomaganie pielęgnacji skóry. Najczęściej są to ekstrakty i oleje roślinne, witaminy, różnego rodzaju substancje czynne i zapachowe, barwniki, konserwanty. Bardzo często w składzie toników występuje gliceryna, a w mniej naturalnej wersji alkohol denaturowany (głównie w produktach dedykowanych cerze mieszanej lub tłustej). 

Głównym zadaniem toniku jest przywrócenie skórze odpowiedniego poziomu pH. Większość z nich ma pH w okolicach 5-6, a pH naszej skóry mieści się w przedziale 4,5-6. Równie ważnymi zadaniami toników są oczyszczanie, nawilżanie i przygotowanie skóry do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.

 

 • TONIK A HYDROLAT – NAJWAŻNIEJSZE PODOBIEŃSTWA I RÓŻNICE

Jak widzimy toniki i hydrolaty to bardzo podobne produkty, głównie łączy je:

  • Wzmocnienie właściwości pozostałych kosmetyków,
  • Sposób zastosowania,
  • W większości przypadków przywrócenie odpowiedniego pH skóry.

Jakie są więc różnice:

—>  Skład

  • Tonik: woda z dodatkiem składników takich jak oleje i ekstrakty roślinne, witaminy, substancje zapachowe, konserwanty, a często także alkohol.
  • Hydrolat: woda kwiatowa, otrzymana jako produkt uboczny przy produkcji olejków eterycznych w procesie destylacji.

—>  Zapach

   • Tonik: większość toników ma ładny, niezbyt intensywny zapach. 
   • Hydrolat: ich zapach często nie przypomina rośliny z której powstały, może być dla niektórych nieprzyjemny.

—>  Działanie

    • Tonik: przywracają odpowie pH, oczyszczają, nawilżają.
    • Hydrolat: również oczyszczają skórę, ale nie wszystkie nadają się do przywrócenia odpowiedniego pH – zależy to od tego z jakiej rośliny zostały pozyskane. 

—>  Zastosowanie

   • Tonik: używa się go tylko zgodnie z jego przeznaczeniem, czyli do tonizacji twarzy.
   • Hydrolat: jest produktem uniwersalnym, może być stosowany do pielęgnacji twarzy (np. do tonizowania), ciała (np. jako mgiełka) i włosów (np. jaki wcierka).

A HYDROLAT – CO WYBRAĆ?

Bardzo trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie – tonik czy hydrolat? Każdy z tych produktów ma wady i zalety, więc wybór odpowiedniego kosmetyku zależy od potrzeb Waszej skóry oraz od tego czego oczekujecie od swoich kosmetyków. Mam jednak nadzieję, że ten wpis pomoże Wam dokonać wyboru.

 Poniżej przedstawiam kilka propozycji naturalnych toników i hydrolató dostępnych w naszej drogerii.